Dış Ticarette Gümrük ve Lojistik Süreçleri Üzerine Konferans

Konuşmacı: Gümrük TV
Son Güncellenme Tarihi: 2.01.2019

Dış Ticarette Gümrük ve Lojistik Süreçleri Üzerine Konferans

Kocaeli Gümrükçüler Birliği tarafından organize edilen “Dış Ticarette Gümrük ve Lojistik Süreçleri Konferansı” sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Evyapport, Gümrük TV, Kocaeli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerinin katıldığı konferans Kocaeli Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
26 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte sektör temsilcileri gerçekleştirdikleri sunumlar ile öğrencilere meslek hayatlarında yaşayabilecekleri önemli bir deneyim kazandırmış oldular.

Etkinlikte, Doğru Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Dr. Musa Aydemir, Kocaeli Gümrükçüler Birliği Başkanı Refik BORA, Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Oğuzhan Çaçamer, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Faik Çelik, Derince Gümrük Müdürü Akif Ertekin, Evyapport Genel Müdürü Ali Keskin, Kocaeli Gümrükçüler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gümrük Müşaviri Olcay Şahin ve Gümrük TV Kurucusu Erdem İlbeyi yaptıkları sunumlarla öğrencilerin meslek hayatlarında hem kamu tarafında hem de özel sektörde nelerle karşılaşabileceklerini anlattılar.

Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can yaptığı konuşmada, “Gümrük teşkilatımızın çok değerli görevlileri mesai arkadaşlarım sevgili öğrenciler bugün aslında ben de gümrük konusunda yeni şeyler öğreniyorum. Kocaeli Gümrükçüler Birliğinden arkadaşlar bana bu etkinlikten bahsettiklerinde ben de seve seve kabul ettim. Gümrük sektörü devletin birçok kolunun bir arada hareket etmesini gerektiren bir yapıya sahip. Ayrıca kamu ve özel sektörün de burada birlikte hareket etmesi çok önemli. Bildiğiniz gibi bir malın ülkeye girmesi ve çıkması belli prosedürler çerçevesinde yapılıyor. Bu prosedürler de gümrükler tarafından uygulanıyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, iyi bir program olmasını diliyorum” dedi.


Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir konuşmasında, “Biz teşkilat olarak sürekli gelişen ve dinamik bir yapıya sahibiz. Sizler her zaman değişime gelişime açık olmak zorundasınız. Doğu Marmara Gümrük ve Bölge Müdürlüğü Ticaret Bakanlığı’nın 19 bölge müdürlüğünden birisi ve ikinci sırada yer alıyor. İşlem hacmimiz 75 milyar dolar civarında 80 milyar dolara doğru ilerliyoruz. Geçen yıl 29 milyar TL vergi toplarken bu yıl 11 aya 35 milyar TL’ye ulaştık. Türkiye’de gümrüklerden toplanan verginin yüzde 26’sını topluyoruz. Gelişen teknoloji ve yapay zeka bizim işimiz değiştirecek. Bugün yaptığımız işleri yarın robotlar, bilgisayar teknolojileri yapacak. Bize ihtiyaç kalmayacak mı hayır daha kalifiye daha yüksek maaşlarla çalışma şansınız olacak yeter ki kendinizi buna hazırlayın. Önemli olan hayallerinizi gerçekleştirecek adımlar atmanız” ifadelerini kullandı.


Beykoz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Oğuzhan Çaçamer konuşmasında, “2013 yılından beri Beykoz Üniversitesi’nde lojistik ve denizcilik dersleri veriyorum. Lojistikçiler, gümrükçüler, taşımacılar bu alanda herkesin hep beraber çalıştığını görüyoruz. Dolayısıyla farklı alanlarda uzmanlaşmayı gerektiren bir yapı olsa da uzun vadede el ele kol kola bir yapı olduğunu göreceğiz. İş hayatında diğer paydaşlara karşı yaklaşımımız önemli. İşlemler yapılırken önemli olan müşteri. Müşteriyi memnun eden şey hız ve maliyettir. Hız ve maliyet dengesini sağlayamadığınız zaman müşteri başka bir rekabetçiye yönelmiş oluyor. Bir tedarik zinciri en zayıf halkası ne kadar güçlü ise o kadar güçlüdür. Son olarak söylemek istediğim şudur; Sizin işinize karşı olan yaklaşımınız süreçleri etkiler.” dedi.


Kocaeli Üniversitesi Doç. Dr. Faik Çelik yaptığı konuşmada, “ Türkiye ticarette çok önemli yollar kaydetti. Başkalarının yüzyıllardır yaptığı ticareti biz 60 yılda öğrendik. Günümüzde dış ticaret ve lojistik alanında bir iş yapmak istiyorsanız sadece okulu bitirmek yetmiyor. Çok iyi dil bilmek gerekiyor. Yazışma teknikleri konusunda bilginiz yoksa çok zorluklarla karşılaşırsınız. Günümüzde yeknesak uygulamalara geçilmeye başlandı. Dünyada da kabul edilen bir sistem var artık. eUCP. Giderek teknolojinin içine girdiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Geçmişte imza alarak yapılan işlemleri artık eUCP ile elektronik olarak yapabiliyoruz. Teknoloji ile çok barışık olmak gerekiyor. “ ifadelerini kullandı.

Evyapport Genel Müdürü Ali Keskin konuşmasında, “Bugün gümrük, dış ticaret, lojistik denildiğinde, akla ilk gelen işletme liman işletmesi. Liman, yüklerin taşıma modunun değiştiği ,gemilerin emniyetle yanaştığı, yüklerin teslim alındığı, boşaltıldığı ve her şeyden önemlisi gümrük kanunlarına bağlı olarak çalışan bir yer. Limanlar alanlarına göre çeşitli konularda uzmanlaşıyor, elleçledikleri yüklerin cinsine ve durumuna göre farklı terminallere sahip olabiliyorlar. Günümüzde artık her şeyin çok hızlı olması gerekiyor. Özellikle ticarette zaman çok kıymetli, çünkü zaman eşittir para. Biz de Evyapport olarak müşterilerimizin bize güvenerek teslim ettiği iş emirlerini hatasız ve en hızlı biçimde yerine getirmek için çalışıyoruz. 2003 yılında yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan, bugün 855 bin TEU kapasiteyle hizmet veren bir liman olarak, Dünyanın en büyük konteyner gemilerine hizmet vermekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kocaeli Gümrükçüler Birliği Başkanı Refik Bora, “2014 yılında Kocaeli çevresinde bazı gümrük müşavirliği hizmeti veren kişiler tarafından kurulan bir platformuz. Kocaeli Gümrükçüler Birliği kamu ve özel sektör alanında iş birliği yapan bir platformdur. Burada tamamen gönüllülük esastır. Herhangi bir maddi menfaat söz konusu değildir. Sektör ve mesleğimiz için gerekli çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Dış ticaretin paydaşlarından kamu ve özel sektör paydaşları ile istişarelerde bulunuyoruz. Burada öğrenci kardeşlerimizin kamu ve özel sektörle bir araya gelmesi ile ticari dünyayla belki de ilk defa karşılaşmasını sağladık. İş hacimleri büyümesine rağmen insan gücüne olan ihtiyacın azalacağı ortada. İşletmelerin bünyesinde bulunabilmek için çok fazla özellik taşımanız gerekiyor. Son yıllarda dijitalleşen gümrük işlemleri süreçlerini de ele alırsak iş hacmi büyümesine rağmen ileride insan gücüne olan bağımlılığın azalacağını düşünmekteyim. Globalleşen dünya ekonomisinde gümrük işlemlerinin hızlandırılması için bu çalışmaların Sivil Toplum Kuruşları tarafından da yapılmasının günümüzün bir gereksinimi olduğu kanaatindeyiz. Tüm yükün sadece kamu kurumlarında olması yerine Özel sektör temsilcilerinin de sorumluluk almasının milli işlemler adına faydalı olacağını düşünmekteyiz.” dedi.


Gümrük Müşaviri Olcay Şahin konuşmasında, “Neden böyle bir organizasyona ihtiyaç duyduk? Bizim çıkış noktamız şu oldu; Bize zaman zaman ulaşan arkadaşlar oluyor. Meslek ile ilgili bir takım sorular sorup bilgi almak istiyorlar. Türkiye’de eğitimden iş hayatına atılırken zorlu süreçler yaşıyoruz. İlk hedef bilgiyi kazanmak olmalı. Gümrük müşavirleri ne iş yapar? Gümrük müşavirliği kanun ile tanımlanan ilk meslektir. Gümrük müşavirliği ismi yıllara göre değişkenlik gösterdi, farklı isimlerle anıldı. Gümrük müşavirliği dış ticaret erbabının dilidir.” dedi.

Derince Gümrük Müdürlüğü Müdürü Arif Ertekin yaptığı konuşmada, “İhracat beyannamemiz 100 bini geçti. Bu bir rekor. Sadece Derince olarak. 2018 yılında 24 milyar dolar ithalat, 9 milyar 500 milyon dolar da ihracatımız var. Gümrük müşavirleri gümrük idaresinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Gümrük müşavirliği ciddi sonuçları olan bir meslektir.” dedi.


Gümrük Müşaviri ve Gümrük TV Kurucusu Erdem İlbeyi ithalat ve ihracat süreçlerinin işleyişini öğrencilerin de katıldığı bir interaktif sunumla anlattı.


Kocaeli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi öğrencileri etkinlik sonunda katılım sertifikası sahibi oldular.Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Etkinlikler