Gümrük İşlemlerini Kimler Yapabilir?

Konuşmacı: Mehmet Altay YEGİN
Son Güncellenme Tarihi: 23.07.2016

Gümrük İşlemlerini Kimler Yapabilir?

Gümrük işlemlerinin nasıl ve kimler tarafından yürütüleceği 4458 sayılı gümrük kanunun, 225. maddesinde belirtilmiştir. 

Buna göre, gümrüklerde iş takibi eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler, eşya sahipleriyle eşya sahipleri adına hareket edenler tarafından doğrudan veya temsil yoluyla takip edilip ve sonuçlandırılabilmektedir. 

Doğrudan temsil eşya sahibinin gümrük işlemlerini kendisinin veya gerekli şartları taşıyan bir çalışanının yürütmesi anlamına gelmektedir.

Dolaylı temsildeyse eşya sahibi gümrük işlemlerini vekaletname yoluyla bir gümrük müşavirine takip ettirmesi anlamına gelmektedir.

Gerçek kişilerin adına doğrudan temsil yoluyla iş takibi geçerli bir vekaletname düzenlenmesiyle mümkün olup ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın ve özel kullanıma mahsus taşıt araçlarının gümrük işlemlerinde geçerli olabilmektedir.

Posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen miktarı ve değeri Bakanlar Kurulunca belirlenecek eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında posta idaresi ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilmektedir.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar