İplik ve Kumaş Elyaf Detay Beyan Formları

Konuşmacı: Eray TERLEMEZ
Son Güncellenme Tarihi: 19.05.2016

İplik ve Kumaş Elyaf Detay Beyan Formları

İplik detay beyan formlarına; ipliğin üretiminde kullanılan elyaf oranları, türüne göre iplik denye, NE, NM gibi iplik ölçüleri, tur sayıları ve boyama işlemi gibi geçirmiş olduğu işlemler belirtilir. Bu bilgiler hesap tablosunda gerekli alanlara kaydedilerek iplik maliyeti oluşturulabilmektedir. 

Kumaş detay formlarında, ham örme, mamul örme ve dokuma kumaş olmak üzere 3 farklı ayrım bulunmaktadır. Dokuma kumaşlarda atkı ve çözgüde kullanılan ipliklerin ayrı ayrı elyaf oranları, örme kumaşlarda kullanılan ipliklerin elyaf oranları ve kullanılan ipliklerin türüne göre denye NE, NM numaraları, tur sayıları ve kumaş üretiminde yapılan boyama, ağartma, baskı işlemleri gibi bilgilerle gramaj ve en bilgileri belirtilmektedir.   Bu bilgiler hesap tablolarında gerekli alanlara kaydedilerek kumaş maliyetleri elde edilebilmektedir. 

 Oluşan bu maliyetler kayıt belgesine yansımaktadır. Örneğin ithalatçının kilosunu 3 dolara almış olduğu bir ipliğin özellikleri hesap tablolarına giriş yapıldığında maliyet 5 dolara çıkabilmektedir. Bu maliyet kayıt belgesinde belirtilmiş olması sebebiyle de gümrük kıymetine yansımaktadır.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar