İthalat işletmelerinde Ödemeler

Konuşmacı: Yunus CANATAR
Son Güncellenme Tarihi: 4.05.2016

İthalat işletmelerinde Ödemeler

İthalat bedelleri Türk Parası Kıymetini Koruma hakkında 32 Sayılı Karar ve Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemiş olduğu hükümler çerçevesinde, ithalatçı ve ihracatçı arasındaki sözleşmelere, uluslararası kurallara ve banka işlemlerinin gerekliliklerine göre bankalar aracılığıyla döviz veya TL olarak ödenir. İthalat bedelleri ödeme şekilleri, gerçekleşen ticaretin türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak dış ticarette en çok kullanılan ödeme şekilleri ;

Peşin ödeme, Mal Mukabili Ödeme, Akreditifli Ödeme, Vesaik Mukabili Ödeme ve Bedelsiz ithalat gibi ödeme şekilleridir. Dış ticarette işlemlerin de çok yoğun kullanılmıyor olsa da diğer ödeme şekilleri de; Özel Takas, Bağlı Muamele, Kabul Kredili Vesaik Mukabili, Kabul Kredili Mal Mukabili ve Özel Hesap Ödeme şekli olarak sayabiliriz. 

Akreditifli Ödeme kullanım şekli açısından kendi içerisinde, ödeme şekline göre, akreditif açma şekline göre ve içerdiği özelliklere göre birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. Dış ticaret bedellerinin ödenmesi açısından akreditifli ödemeyi en güvenilir ödeme şekli olarak değerlendirmek yerinde olacaktır.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar