Kayıt Belgesi Nedir?

Konuşmacı: Eray TERLEMEZ
Son Güncellenme Tarihi: 19.05.2016

Kayıt Belgesi Nedir?

Dış ticaretin ülke ekonomisi yararına düzenlenmesini sağlamak amacıyla ithalat işlemlerinde bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemelerden bir tanesi de kayıt belgesi uygulamasıdır.

Bu uygulama,  bir malın ithalatında kaydedilecek gelişmelerin yakından izlenmesi amacıyla 2010/1 sayılı İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ kapsamında 01 Ocak 2010 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe girdiği tarihte boya, deriden mamul giyim eşyaları, tekstil, konfeksiyon, şapka, yatak, yorgan vb. eşyalar için uygulansa da zamanla deri mamulleri, ayakkabı, fermuar, hijyenik bez gibi geniş yelpazede bir uygulanır hale gelmiştir.

Tekstil ve Konfeksiyon İzleme Komitesi tarafından belirlenen kıymetler Kayıt Belgesi sisteminde mevcut olup, belge üretilirken başvuru esnasında beyan etmiş olduğunuz eşyanın CIF kıymeti dışında, sistem daha yüksek kıymetler belirleyebilmektedir. Eşyalarınız için yapılan gümrük beyanında vergi hesaplanırken Kayıt belgelerinde belirlenen kıymet esas alınmaktadır. 

Hangi kurum tarafından verilir?

Kayıt belgeleri, Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen Kayıt Merkezleri tarafından verilmektedir. Bu merkezler ülke çapında yetkilendirilmiş ihracatçı birlikleridir.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar