Kişisel İthalat, Posta Yoluyla İthalat Nedir?

Konuşmacı: Mehmet Altay YEGİN
Son Güncellenme Tarihi: 23.07.2016

Kişisel İthalat, Posta Yoluyla İthalat Nedir?

Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla Türkiye’de serbest dolaşıma sokulacak eşya ile ilgili hususlar; 15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla düzenlenmiştir.

Buna göre; Kıymeti 1500 Avro'yu geçmemek şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın, 75 avroyu ve yolcu beraberi eşya listesinde belirtilen miktarları aşan değer üzerinden Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20 oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilmektedir. Burada önemli olan durum tek ve maktu verginin 75 avrodan sonra ki tutar üzerinden yani 1.425 avro üzerinden hesaplanacağının, yolcu beraberi eşya listesinde ise vergi hesaplamasının, listede belirtilen miktarların üzerinde getirilen ve muaf olan miktarlardan sonraki miktar üzerinden hesaplama yapılacağının bilinmesidir.

Yolcu beraberinde, posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilmek istenen eşyaların, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, yolcu beraberinde ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi, diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Yani eşyanız kargo yoluyla geldiyse; 75 avroyu geçiyorsa 1500 avroya kadar Avrupa Birliği’nden gelen eşyalarda yüzde 18, Avrupa Birliği dışındaki eşyalarda yüzde 20 vergi ödemeniz gerekmektedir. Her 3 koşulu birlikte sağlaması şartıyla hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler aracılığıyla gelmesi, 1.500 avruyo ve 30 kg mı aşmaması gerekmektedir. Bu şartları ve koşulları sağlayamayan ürünler için serbest dolaşıma giriş beyannamesi açılması gerekmektedir.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar