PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; Güney Kore'den Yapılan İthalatlarda Cezalar

Konuşmacı: Gümrük TV
Son Güncellenme Tarihi: 4.09.2019

Güney Kore’den İthalatta yaşanılan ceza uygulmalarına ilişkin toplantı PAGEV organizatörlüğünde düzenlendi.

Güney Kore’den İthalatta yaşanılan ceza uygulmalarına ilişkin toplantı PAGEV organizatörlüğünde düzenlendi.

Kamu ve Özel Sektör Görüş Toplantısında Buluştu
Kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda aynı zamanda Güney Koreli temsilciler de yer aldı. Swissotel’de düzenlenen toplantıda sektör temsilcileri Güney Kore ile ithalatta yaşadıkları cezayı uygulamaları hakkında firmalardan görüş ve öneriler alındı. Çözümler konusunda fikirlerin öne sürüldüğü toplantıda önemli notlar alındı.

Toplantıda açıklama yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Güney Kore ile yapılan ithalatların öenmli bir bölümünün plastik ham madde ürünler olduğunu dile getirdi. Eroğlu konuşmasında, “Güney Kore ile yapılan STA’nın amacı iki ülke arasında ticaretin kolaylaşması ve gelişmesi. Kore ile ticaretimizde ithalatımız ihracatımızdan önde geliyor. STA kapsamında Güney Kore’den yapılan ithalatlarda bazı sorunlar yaşandığı firmalarımız tarafından bize iletildi. Gelen bu şikayetler doğrultusunda biz de İthalat Genel Müdürlüğü temsilcileri ile görüştük. Bu konuda da süreçleri takip ediyoruz. Bu konuda TOBB’lada çeşitli görüşmeler sağladık. Toplantının verileri de bu konuda kamu ile paylaşılmıştı.

Eroğlu; “Firmalar Zor Şartlarda Üretim Yapıyor”
Bugün burada toplanma amacımız yaşanılan bu sorun ve konu hakkında çözüm olacak fikirler üretebilmek. Bizim bu konuda toplantılarımızın süreceğini de ifade etmek isterim. Toplantı talepleri sürekli olarak almaya da devam ediyoruz. Güney Kore’den ithalatta yaşanılan sorunların temelinde usul ve esas açısından inceleme yapmak gerekiyor. Burada 2-3 yıllık bir süreç söz konusu. Ülkemizin ekonomik durumu ortada. Firmaların zor şartlarda üretim yaptığını biliyoruz. Ceza durumları burada aslında ekonominin üzerine binebilecek bir yük olabilir. Bugün burada firmalardan konu hakkında çözümleri alacağız ve gerekli çalışmaları yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Toplantının devamında sektörden firma temsilcileri sorun ve ceza uygulamaları hakkında fikir ve görüşlerini ilettiler.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Söyleşiler