PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU Plastik Atık İthalatı Yasağının Kaldırılmasını Değerlendiriyor

Konuşmacı: Gümrük TV
Son Güncellenme Tarihi: 13.07.2021

10 Temmuz'da yayımlanan Resmi Gazete ile plastik atık ithalatına uygulanan yasak kaldırıldı. Bunun üzerine PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU'ndan plastik sektörünü etkileyecek bu kararı değerlendirmesini istedik.

10 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe göre plastik atık ithalatına getirilen yasak, uygunluk denetimine tabi olarak kaldırıldı.

Bu kapsamda firmalara plastik atık ithalatında teminat mektubu şartı getirilirken, firmalar daha çevreci geri dönüşüm için gerekli makine ve ekipmanları bulundurmak zorunda olacak. Ayrıca ithal edilen atığın takibi için Mobil Atık Takip Sistemi’ne (MoTAT) ithal plastik atık da konulacak. Böylece ithal atıkların, limandan fabrikaya gidene kadar çipli sistemle takip edilmesi sağlanacak.

Bunun üzerine özellikle plastik sanayini büyük ölçüde etkileyecek bu kararın ardından Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz EROĞLU'ndan konu ile ilgili Gümrük TV'ye değerlendirmelerde bulunmasını istedik.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar