Ticaret Bakanlığı Kağıtsız İhracat Dönemi Başladı

Konuşmacı: Gümrük TV
Son Güncellenme Tarihi: 30.04.2019

Ticaret Bakanlığı Kağıtsız İhracat Dönemi Başladı

İlk olarak pilot gümrüklerde uyulamaya alınan Kağıtsız Gümrük Uygulamaları, bugünden itibaren tüm gümrüklerde başlayacak.

Kağıtsız gümrük uygulamalar ile ihracat beyannameleri ve ekleri ofislerden verilebilecek. İhracat işlemlerindeki süreçlerin elektronik ortamda izlenebileceği uygulamayla kağıt belge ibrazı sona erecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, belge ve sertifika beyanı esnasında yaşanan zaman ve maliyet kaybı önlenmiş olacak.

Süreç Nasıl Olacak?
Ticaret Bakanlığınca ihracata yönelik yürütülen "Kağıtsız Gümrük Projesi" ile gümrük beyannamesine eklenen tüm belgeler ve beyanname işlemlerine ilişkin tüm talepler elektronik ortama alındı. Bu kapsamda, gümrük beyannamesine eklenen belgeler gümrük idaresince kağıt ortamında saklanmayacak.

Tek Pencere Sistemi üzerinden beyannameyle ilişkilendirilecek olan belgeler, beyannameye ilişkin dilekçeleri de aynı portal üzerinden dijital ortamda hazırlayarsk Bilge Sistemi'ne gönderilecek. Beyannameyi incelemekle görevli memurlarca Bilge Sistemi'nden dijital ortamda yüklenen belgelere onay verilebilecek. Dilekçeler memur ekranından elektronik olarak da cevaplandırılabilecek.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Tanıtım Videoları