Yabancı Plakalı Araçların Para Cezaları Tahsilatı Başladı

Son Güncellenme Tarihi: 15.04.2019 |

Yabancı plakalı araçlara ait ücretli karayolları para cezalarının tahsilatına başlanıldı.

Yabancı Plakalı Araçların Para Cezaları Tahsilatı Başladı
Yabancı plakalı araçlara ait ücretli karayolları para cezalarının tahsilatına başlanıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Ücretli Karayollarında Yabancı Plakalı Araçlara Ait Geçiş Ücretleri ve İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmeliğin 8'inci maddesine istinaden Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı gümrük idarelerinden çıkış yapacak yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS/OGS geçiş ücreti veya para cezalarının tahsiline başlandığı ifade edildi.

Araç sürücüleri veznelere yönlendirilecek

Bu kapsamda; 1 ve 2 No'lu Taşıt Takip Programı'nda tescil aşamasından sonra "Muhafazaya bilgi gönderildi. Araç üzerinde ceza kaydı bulunmaktadır."uyarısına müteakip, araç sürücüleri veznelere yönlendirilerek Karayolları Genel Müdürlüğünce tahakkuk ettirilen tutarların ödenmesi sağlanıyor.

Diğer taraftan; anılan Yönetmeliğin 8'inci maddesine istinaden borç görülmesi halinde tahsilat gerçekleşmeden araçların Muhafaza Kara Kapıları Taşıt Takip Programı üzerinden saha çıkışı yapılamayacak.

İlave ödeme noktaları açıldı

Bununla birlikte; Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünce araç sürücülerinin mağdur olmaması için ilave ödeme noktaları da açıldığı da ifade edildi.

Gümrük kapılarında yaşanan yoğunluk nedeniyle sürücülerin mağduriyet yaşamamaları için ödenmemiş HGS/OGS geçiş ücreti veya para cezalarını, gümrük kapısına gelmeden önceki ödeme noktalarında ödemeleri büyük önem taşıyor.

İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler