Yatırım Teşvik EMY Cezaları Yolda

Son Güncellenme Tarihi: 26.02.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük Vergisi ve KDV haricinde ki Vergiler ve Ek Mali yüklerin tahsil edilip edilmeyeceğine ilişkin bir yazı yayımladı.

Yatırım Teşvik EMY Cezaları Yolda
Gümrükler Genel Müdürlüğü, Ek Mali yükümlülüğün yatırım teşvik uygulamasındaki gümrük vergisi muafiyeti konusunda Ticaret Başmüfettişleri tarafından hazırlanan İnceleme Raporuna istinaden Gümrük Vergisi ve KDV haricinde ki Vergiler ve Ek Mali yüklerin tahsil edilip edilmeyeceğine ilişkin bir yazı yayımladı.


Yazıda, konuya ilişkin olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ve İthalat Genel Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar sonucunda Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar'da ithalat işlemlerine yönelik olarak sadece gümrük vergisi ile KDV muafiyeti düzenlenmekte olduğu belirtildi. Ek mali yükümlülüklere ilişkin bir muafiyetin yer almadığı ve eşyanın yatırım teşvik belgesi kapsamında ithal edilmesinin ek mali yükümlülük tahsilatını etkilemeyeceği sonucuna varılmıştır, denildi.


Yazının sonuç bölümünde, bu kapsamda işlem görmüş gümrük beyannamelerinin incelenerek bu kapsamda tahsil edilmediği anlaşılan ek mali yükümlülüklere ilişkin olarak ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde (her bir işlemle ilgili fiiller ayrı ayrı değerlendirilmek suretiyle ceza gerektiren durumlar göz önünde tutularak) işlem yapılması talimatlandırıldı.

Söz konusu yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler