Yeni Bakü Limanı Ro-Ro Terminalı Alat'ta Resmi Olarak Açıldı

Son Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 |

Yeni Bakü Limanı Ro-Ro Terminalı Alat'ta Resmi Olarak Açıldı

Yeni Bakü Limanı Ro-Ro Terminalı Alat'ta Resmi Olarak Açıldı
Geçen hafta, Alat'taki Yeni Bakü limanında Ro-Ro terminalı resmi olarak açıldı. Bu terminal sayesinde, Bakü'den Kazakistan’ın Aktau ve Kurik limanlarına, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı limanına yük taşıyan araçlar ve kamyonlar transit olarak daha kolay hareket edecekler. Bu terminalin Türkiyeden Orta Asya Cumhuriyetlerine yük taşıyan Türk şirketlerinin çalışmalarını olumlu etkileyeceği ve bu güzergahla daha fazla yük taşınacağı tahmin ediliyor.

Bakü Limanı'nda 2 Ro-Ro iskelesi (1.8 milyon ton yük), 2 feribot iskelesi (6.2 milyon ton yük), 6 kuru yük iskelesi (5 milyon ton), 1 konteyner köprüsü (100.000 adet konteyner) yer alacak ve bunların çoğu halihazırda faaliyette bulunuyor. Ro-Ro köprülerinden biri 190 m uzunluğunda, diğeri 222 m uzunluğundadır. Her yıl Yeni Bakü limanından 60 bin aracın transit olarak geçmesi bekleniyor. Bu limandan geçen kamyonların kısa sürede geçmesini sağlamak için İtalyan şirket DBA'nın bulunduğu modern bir yönetim sistemi kuruldu. Azerbaycan’a giriş yapan ve transit olarak limana geçecek araçlar ve yük hakkında bilgiler merkezi bir liman işletim sistemi aracılığıyla hemen limandaki sistemde görülüyor ve bu da transit geçecek araçların daha kolay ve daha operatif olarak limandan çıkışına yardım edecek.

Alat'taki Yeni Bakü Limanı üzerinden araçlar Orta Asya Cumhuriyyetlerine gideceği zaman artık 70 km daha az yol gitmiş olacaklar. Aynı zamanda eski Bakü Limanı şehir merkezinde olduğu için yük taşıyan araçlar 06.00-21.00 saatlerinde şehire giriş-çıkışında limit vardı, yeni liman ile birlikte bu sorun da ortadan kalkmış oluyor.

Kaynak: UND 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler