Yerli Beyaz Altında Ucuz İthalat Etkisi

Son Güncellenme Tarihi: 14.09.2019 |

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamuk hasadının başlamasıyla açıklamada bulundu.

Yerli Beyaz Altında Ucuz İthalat Etkisi
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamuk hasadının başlamasıyla açıklamada bulundu.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan yaptığı açıklamada "Pamuğun yüzde 100'ü açıldığında pamuk hasadına başlanılır. Türkiye'de Çukurova'nın, Güneydoğu Anadolu'nun ve Ege'nin önemli ürünlerinden birisidir pamuk. 80 kuruşluk verilen destek girdilerin yüksek olmasından dolayı yetmiyor. Desteğin 1 lira 25 kuruş olmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

“Üreticilere Prim Desteği Verilmeli”

Aynı zamanda pamuğun tarımsal verilerini değerlendiren Doğan, "Ülkemizde 5,2 milyon dekar alanda 2,6 milyon ton pamuk üretimi gerçekleştirilmekte. Son 2 yılda ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60'larda kaldı. Ne yazık ki, yüzde 40'lık fark ithalat ile karşılanmakta. Aslında üreticilerimize prim desteği verilse, üreticilerimiz aldığı ürünü tam olarak gösterse ve 500 kilogram kota uygulaması kalkarsa iyi olur" dedi.

Yerli Pamuğa Karşı Ucuz İthal Pamuk

İthal pamuğun daha ucuz olduğu için yerli pamuğun önüne geçtiğini belirten Doğan, "Şuanda ithal pamuk fiyatı ucuz olduğu için ve pamukta gümrük vergilerini arttıramadığımız için ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte. Çünkü pamuk fiyatları iç piyasadan doğrudan etkilenmekte. Buda çiftçimizin zararına. Adana'da ortalama 270 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapılırken, 2018'de 450-500 bin dönüme yükseldi. Bu yıl da pamukta 450 bin dekarlık ekim var, pamuk hasadı da yeni başladı. Şu anki tahminlerimize göre 250-270 bin ton pamuk üretimi beklemekteyiz. Pamuk fiyatları geçen yıl 4,5 lirayı bulmuştu, hasadın sonuna doğru 3 lira civarındaydı. Pamukta kilogram başına prim desteği halen açıklanmadı. Bunun biran önce açıklanmasını bekliyoruz" dile getirdi.

Bursada Bugün
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri