Yetkililer, Türkiye ve Çin’den Gelen Yolcuların Bavullarından Çıkan Sahte Markaların Çokluğuna Dikkat Çekiyor

Son Güncellenme Tarihi: 2.11.2016 |

Yetkililer, Türkiye ve Çin’den Gelen Yolcuların Bavullarından Çıkan Sahte Markaların Çokluğuna Dikkat Çekiyor

Yetkililer, Türkiye ve Çin’den Gelen Yolcuların Bavullarından Çıkan Sahte Markaların Çokluğuna Dikkat Çekiyor

Gümrük kontrollerinde Türkiye’den gelen yolcuların bavulundan çıkan sahte ürünlerin sayısı oldukça fazla. İsviçreli yetkililer, en sık el koydukları sahte ürünleri açıkladılar.

Avrupa’daki havaalanlarında yapılan gümrük kontrollerinde her yıl çok sayıda sahte ürün ele geçiyor. Zürih Havaalanı gümrüğü yetkilileri, artık büyük bir sorun haline gelen sahteciliğe karşı uyarıda bulundu. Yetkililer, özellikle Türkiye ve Çin’den gelen yolcuların bavullarından çıkan sahte markaların çokluğuna dikkat çekiyorlar.

Yapılan aramalarda ele geçen sahte ürünlerden örnekler veren yetkililer “Yapılan aramalarda ele geçen bu ürünler imha ediliyor” bilgisi verdi. Yetkililer, bir çok yolcunun getirdiği ürünün sahte olduğundan habersiz olduğunu ve bazılarının tepki bile gösterdiğini vurgularken “Bazı ürünler sağlık sorunlarına bile neden olabilir. Bu nedenle uzak durmak gerekir” uyarısında bulundular. Belki alışveriş yaparken cebinize cazip gelebilir ancak bazı eşyaların kansere bile yol açabildiğini unutmayın.

Peki tatil dönüşü en çok hangi sahte ürün getiriliyor?

İşte cevabı: El çantası, kıyafet, saat, takı ve elektronik cihazlar. Havaalanlarında yapılan aramalarda özellikle kadın yolcuların ünlü marka çantaların kopyasını yanında bulundurmaları dikkat çekiyor.

Şunu hatırlatmakta da fayda var: Sahte ürünle yakalanan yolcular hakkında yasal işlem başlatılıyor. Bazı durumlarda orijinal marka şirketine de bilgi veriliyor. Marka sahibi isterse ürününün çok sayıda kopyasını getiren kişi hakkında şikayetçi olabiliyor. Yani bu kişiler eğer suçlu bulunurlarsa yüksek miktarda para cezası ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bunun örnekleri geçtiğimiz dönemlerde sıklıkla yaşandı.

Sahte ürünle yakalanan kişinin “Benim bu uygulamadan haberim yoktu” demesi de bir fayda sağlamıyor ve hakkında mutlaka işlem yapılıyor.

Kaynak: airlinehaber.com - http://airlinehaber.com/turkiyeden-getirilen-sahte-urunler-tehlikeli/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler