YKTS-Ambar Çıkış İşlemleri

Son Güncellenme Tarihi: 2.06.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü “YKTS-Ambar Çıkış İşlemleri” hakkında bir yazı yayımladı.

YKTS-Ambar Çıkış İşlemleri
Gümrükler Genel Müdürlüğü “YKTS-Ambar Çıkış İşlemleri” hakkında bir yazı yayımladı.


Yazıda; Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Yönetmeliğinin 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının “ Gümrük işlemlerinin sistem üzerinde tamamlandığının anlaşılması üzerine bilgisayar sisteminde çıkış onayı verilerek eşya sahibinin, temsilcisinin veya eşya sahibi tarafından eşyayı teslim almak için vekâlet verilmiş diğer kişilerin eşyayı geçici depolama yerinden çıkarmasına izin verilir.” şekilde değiştirildiği belirtildi.

Bu kapsamda; BİLGE Sisteminde 57 kullanıcı kodu profilinde yetkilendirilen gümrük müşaviri yardımcılarının kendilerine ait BİLGE kullanıcı kodu ve şifresi ile YKTS Programında Vekâlet Giriş menüsünden vekalet giriş işlemi yapması uygulamasına son verileceği ifade edildi.


Firmayı temsile yetkili firma temsilcisi veya gümrük müşaviri tarafından eşyanın teslimine ilişkin olarak tanımlanmak istenen kişinin YKTS-Vekâlet Giriş menüsünde temsilci bilgileri alanında "gümrük müşaviri", "gümrük müşavir yardımcısı" ve "diğer" şeklinde kaydının yapılması gerektiği belirtildi.

BİLGE Sisteminde ambar çıkış işlemlerinde eşyanın teslim edildiği kişinin T.C. kimlik numarasının da girilebileceği bir kutucuk ilave edilerek ambar memuru tarafından ambar çıkışı yapılırken bu kutunun doldurulması zorunlu hale getirildiği, ambar çıkış işleminin onaylanması aşamasında sisteme kaydedilen T.C. Kimlik numarasının Yükümlü Kayıt ve Takip Sisteminde (YKTS) kayıtlı olan T.C. kimlik numaraları arasında yer alıp almadığı Sistem tarafından kontrol edilerek söz konusu TC Kimlik Numarasının YKTS'de kayıtlı olmaması halinde işlem yapılmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.


Düzenlemenin 01/07/2020 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacağı, işlemlerde herhangi bir aksamaya sebebiyet verilmemesi için bu tarihe kadar gümrük işlemleri tamamlanmış eşyayı teslim alacak kişi bilgilerinin YKTS kaydının sağlanmasına ilişkin işlemlerin tamamlanması gerektiği belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler