Yurtdışı Alışverişlerde 22 Euroluk Muafiyet Kaldırıldı

Son Güncellenme Tarihi: 15.05.2019 |

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yurtdışından posta ya da hızlı kargo ile yapılan alışverişlerde uygulanan 22 euroyu geçmeyen eşyalarda muafiyet kaldırıldı.

Yurtdışı Alışverişlerde 22 Euroluk Muafiyet Kaldırıldı
Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yurtdışından posta ya da hızlı kargo ile yapılan alışverişlerde uygulanan 22 euroyu geçmeyen eşyalarda muafiyet kaldırıldı.

Yapılan değişiklik ile ilgili yer alan madde şöyle; “Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo ile gelen bedeli gönderi başına toplam 150 euroyu geçmeyen kişisel kullunıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.”


22 Euroyu Geçmeyen Ürünler Vergiden Muaftı
Yurtdışından posta ya da hızlı kargo ile yapılan alışverişlere dair yapılan son düzenleme 11 Nisan 2018 tarihinde olmuştu. Son düzenlemede, “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta yada hızlı kargo taşımacılığı ile gelen bedeli gönderi başına 22 euruyo geçmeyen eşya ile 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve ya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” İbareleri yer almış. Böylece gönderi başına 22 euronun altında kalan eşyalar için vergi muafiyeti tanınıyordu.

Daha Önceki Uygulamalar Nasıldı?
Ancak bugün yayımlanan Resmi Gazete’de 22 euroluk bu muafiyetin kaldırıldığı belirtildi. İlgili değişiklik ise 15 gün sonra yürürlüğe girecek.Geçtiğimiz yıllarda ise bu muafiyet 75 euroyu geçmeyen ürünlere kadar uygulanıyordu.


Limitleri Aşan Eşya İçin Değerler
Yapılan değişikliğin devamında, Kıymeti 1500 Avro'yu geçmemek şartıyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için 45 inci ve yolcu beraberinde gelen eşya için 59 uncu maddelerde belirtilen limitleri aşan eşyanın değeri üzerinden;
a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda yüzde 18,
b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20,
c) Kitap veya benzeri basılı yayın için yüzde 0,
ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave yüzde 20, oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edileceği belirtildi.Bakan Albayrak; Ekonomiye Zarar Veriyor
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz mart ayında yaptığı açıklamada mektup adı altında gönderilen ürünlerin ekonomide büyük kayıplara ve cari açığın artmasına neden olduğunu belirtmişti.

İlgili Resmi Gazete için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler