Yurtdışındaki Emekliler İçin 185 gün Çilesi Sona Erdi

Son Güncellenme Tarihi: 30.06.2016 |

Yurtdışındaki Emekliler İçin 185 gün Çilesi Sona Erdi

Yurtdışındaki Emekliler İçin 185 gün Çilesi Sona Erdi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın çalışmaları ile yeni bir uygulama başlatılmıştır. Buna göre aracı için 24 ay izin alan bir emeklinin giriş çıkışında 185 gün şartı aranmayacak“ dedi.

Tatil döneminde gümrük kapılarında yığılan binlerce Avrupalı Türk’ün mağduriyetine yol açan, yabancı plakalı araçlara uygulanan 185 gün şartı, emekliler için kaldırıldı.

Konuyu bir süredir takip eden AK Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşın gümrükten geri çevrilmeyeceğini belirtti. Yeneroğlu, “Görüşmelerimiz neticesinde, 185 gün şartı nedeniyle aracını Türkiye’ye getiremeyen yurtdışında emekli vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için yeni bir uygulama başlatılmıştır. Bu kapsamda aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımız gümrükten geri çevrilmeyecektir” dedi.

SORUNUN TAKİPÇİSİYİZ

Mustafa Yeneroğlu, şu ifadelere yer verdi: “Daha önce kamuoyuyla paylaştığımız gibi yurtdışından Türkiye’ye aracıyla gelmek isteyen vatandaşlarımızın ‘185 gün’ şartı bağlamında yaşadıkları sorunları yakından takip etmekteyiz. Türkiye’ye giriş tarihinden geriye doğru bir yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunmamış vatandaşlarımız, yurtdışında yerleşik olma şartının tezahürü olan yılın yarısından fazlasını ilgili ülkede yaşama şartı nedeniyle araçlarını Türkiye’ye getirememekteydi. Bu durum, Türkiye’de altı aydan fazla kalan yurt dışında emekli olmuş vatandaşlarımızın bu haktan yararlanamamasına ve ciddi mağduriyetlere neden olmaktaydı.”

TÜRKİYE’DEKİ GÜNLER DÜŞÜLECEK

“Takibimiz neticesinde, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın çalışmaları ile yeni bir uygulama başlatılmıştır. Buna göre aracı için 24 ay izin alan bir emeklinin giriş çıkışında 185 gün şartı aranmayacak, aracına, kişinin geriye dönük bir yıl içerisinde Türkiye’de bulunduğu günler çıkartılarak Türkiye’de kalma süresi verilecektir. Yeni uygulama kapsamında hiçbir emekli vatandaşımızın aracı gümrükten geri çevrilmeyecektir. Emekli vatandaşlarımızın emekli olduklarını ispatlayan belgeyi gümrük girişinde yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.”

Kaynak: Hürriyet

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler