Zeybekci'den İhracat Açıklaması

Son Güncellenme Tarihi: 1.07.2016 |

Zeybekci'den İhracat Açıklaması

Zeybekci'den İhracat Açıklaması

Bakan Zeybekci, açıklanan mayıs ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirerek, "İhracatta yeniden pozitife dönüşü sağladık" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan resmi dış ticaret rakamlarına göre, 2016 yılı Mayıs ayı ihracatı 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 9,6 oranında artarak 12 milyar 140 milyon dolar, ithalat ise yüzde 3,8 azalarak 17 milyar 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayı itibariyle dış ticaret açığı yüzde 25,5 azalarak 5 milyar 54 milyon dolar seviyesine geriledi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 Mayıs ayı dış ticaret verilerine ilişkin açıklama yaptı. Zeybekci, ihracatta yeniden pozitif değerlere geçildiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, "2015 yılında oldukça sarsıntılı bir dönem geçiren küresel ekonomi, bu olumsuz görünümünü küresel ticaret rakamlarına da doğrudan yansıtmıştı. 2015’in tamamında yüzde 13,2 gibi ciddi bir daralma kaydeden küresel ihracattaki negatif seyir, 2016 yılında da devam ediyor. Nitekim Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde toplam küresel ihracat yüzde 8,5 oranında daraldı. Her ne kadar 2015’in aynı döneminde şahit olduğumuz daralma daha yüksek düzeyde olsa da, 2016 yılının da küresel ticaret için güçlüklerle dolu bir dönem olduğu ortadadır" dedi ve ekledi:

"Küresel talebin halen durgun seyrettiği ve emtia fiyatlarında yeterli toparlanmanın sağlanamadığı bir dönemden geçen dünyada, küresel ticaretin içinde yer aldığı atmosfer umut verici görünmemektedir."

Bu gelişmelere rağmen Türkiye'nin ilk 5 aylık dönemin 3 ayında ihracatını artırmayı başardığını kaydeden Zeybekci, "Yani küresel risklerin hem sayıca arttığı bir ortamda Türkiye ekonomisi, ihracatında sağladığı söz konusu artış ile parmakla gösterilen bir konumda yer almaya devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

'Dış ticaret açığı kapanmaya devam ediyor'

Zeybekci, Türkiye'nin dış ticaret açığını azaltma noktasında son dönemlerde ciddi bir başarı grafiği cizdiğini belirterek, "Türkiye, bu ivmesini 2016 yılında da sürdürmektedir. Bu yılın Mayıs ayında dış ticaret açığındaki yüzde 25,5’lik düşüş son derece olumlu bir gelişmedir. Bu sayede Mayıs ayında ihracatımızın ithalatı karşılama oranı geçen yılki yüzde 62 seviyesinden yüzde 70,6 seviyesine yükseldi. Yine benzer şekilde, ilk 5 aylık dönem itibariyle ihracatımızın ithalatı karşılama oranı 2015 yılındaki yüzde 69,4 seviyesinden yüzde 73,3 seviyesine yükseldi" ifadelerini kullandı.

'Başarı öyküsü sürüyor'

Bakan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü:

- "2016 sonu itibariyle serbest bölgeler net ihracatı ve bavul ticaretinin de eklenmesi ile ihracatın ithalatı karşılama oranında çok yüksek düzeylere, hatta başa baş seviyesine kadar yükselebileceğini öngörüyoruz."

- "Diğer taraftan, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki artış, cari açıkla mücadele yolundaki çabalarımızı da destekleyen bir unsurdur. 2014 yılından bu yana hem cari açığını azaltan, hem de ekonomik büyümesini küresel ortalamaların üzerinde gerçekleştiren Türkiye ekonomisi, kendi başarı öyküsünü farklı kulvarlarda sürdürmekte devam etmektedir. Bu eğilimin 2016 yılının tamamında güçlenerek sürmesini öngörüyoruz."

- "Avrupa Birliği ekonomilerinde görülen ılımlı büyüme, Avrupa Merkez Bankasının parasal genişlemeye devam etmesi ve bu ekonomilerdeki ötelenmiş tüketimin tekrar harekete geçmeye başlaması ihracatımızı olumlu yönde etkiliyor."

- "Dış ticaret açığını kontrol altına almaya devam edecek, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki yükselişi muhafaza edecek ve bu eksende mal ticaretimizin cari açığımıza olumlu katkısını sürdüreceğiz."

- "Ayrıca son zamanlarda komşu ve bölge pazarlarla başlattığımız diyalog süreci ve bu minvalde ikili ilişkilerimizde meydana gelecek iyileşmelere bağlı olarak da, komşularımıza ve bölgemize olan ihracatımızın önümüzdeki aylarda artmasını bekliyoruz."

Kaynak: Dünya gazetesi

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler